PHP 8.2 - sprawdź co nowego!

Wstęp do PHP > Lekcja 3

Po co i dla kogo ten kurs?

Zajmuję się językiem PHP od dość długiego czasu i zgłębiam go praktycznie codziennie. Pamiętam swoje początki nauki, gdzie czułem się dość pogubiony. Znajdowałem wiele źródeł, w których były różne rzeczy i w sumie nie wiedziałem, w którą stronę podążać. Brakowało mi takiego dobrego kursu, który wprowadzałby do programowania i języka po kolei, od samych podstaw do rzeczy coraz bardziej zaawansowanych.

Istnieje oczywiście oficjalna dokumentacja (w znacznej mierze tylko po angielsku), która jest bardzo przydatna, aby znaleźć określone informacje, ale ona nie przeprowadza krok po kroku przez naukę. Jest też pewnie masa różnych mniejszych czy większych poradników po polsku, ale wydaje mi się, że są one albo dość ubogie w wiedzę, albo co jeszcze gorsze, są mocno nieaktualne.

Moim kursem chciałbym to zmienić (a przynajmniej będę się bardzo starał). Przejdziemy całą drogę, zaczynając od przygotowania środowiska pracy, poprzez wytłumaczenie podstaw składni, aż po pisanie całych aplikacji. Chciałbym, aby każdy, kto tutaj trafi, wychodził pełny wiedzy i chęci do pisania dobrego kodu.

Kurs przeznaczony jest dla każdego. Nieważne ile masz lat, co już umiesz, ani czym zajmujesz się na co dzień. Nawet jeśli nie znasz jeszcze żadnego języka programowania, możesz tutaj nauczyć się PHP od zera. Jeśli znasz już w jakimś stopniu ten język to żaden problem - uzupełnij wiedzę, może w pewnych kwestiach dowiesz się czegoś nowego. A jeżeli znasz jakiś inny język, to również na plus, będziesz znał podstawowe pojęcia związane z programowaniem, takie jak: zmienna, pętla. Będziesz też już rozumiał inne programistyczne zagadnienia.

Dodatki

Przy okazji nauki języka PHP, czasem mogą wkraść się języki HTML, CSS i JavaScript. Dwa pierwsze używane są do budowania struktury i wyglądu strony, z kolei w JS (skrót od JavaScript) pisane są rozmaite skrypty działające po stronie przeglądarki użytkownika (ale nie tylko, wiedz, że JS ma bardzo dużo zastosowań). W dalszej części kursu z pewnością pojawi się też temat łączenia z bazą danych. Wtedy będzie też trochę o języku SQL oraz popularnej bazie danych MySQL. Będę starał się, aby języków pobocznych było jak najmniej (w końcu jest to kurs PHP, a nie całego webdevu), ale jeśli czasem się pojawią, to bez obaw - będę wszystko wyjaśniał. Jeśli znasz chociaż trochę któreś z powyższych zagadnień to tym lepiej, będzie Ci jeszcze łatwiej.

Ostatnia kwestia to język angielski. Jego znajomość, pomimo tego, że kurs będzie prowadzony po polsku, będzie potrzebna, chociażby w stopniu podstawowym. Powszechnie przyjęło się, że zmienne, funkcje i w zasadzie wszystko w programowaniu piszemy/tworzymy w języku angielskim. Dzięki temu kod staje się uniwersalny, przyzwoicie wygląda i każdy programista go zrozumie. Mam zamiar się tego w swoim kursie trzymać. Ponadto w języku angielskim dostępne są w zasadzie wszystkie dokumentacje, biblioteki, opisy instalacji, narzędzia itd. Krótko mówiąc: bez angielskiego ani rusz. Jeśli go nie znasz, to i tak chcąc programować, będziesz musiał go w jakimś stopniu poznać.

Poprzednia lekcja Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Komentarze